Nastrój czytanych utworów zinterpretowany został, wzbudzając zachwyt publiczności, przez kwartet smyczkowy Con Affetto. Spory aplauz wzbudziła też na żabnieńskim Rynku wizyta kataryniarza. Aktywnie w Narodowe Czytanie włączyli się przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Siedliszowic „U Tatara”, którzy nie tylko zinterpretowali „Orkę” Władysława Reymonta, ale także przygotowali dla wszystkich uczestników słodki poczęstunek.

Akcja, w której Gminne Centrum Kultury i Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie biorą udział już po raz szósty, zgromadziła na Rynku mieszkańców, przedstawicieli samorządu, szkół, stowarzyszeń i instytucji działających na terenie gminy. W czytanie włączyli się także patroni honorowi akcji – Burmistrz Żabna Marta Herduś i Starosta Tarnowski – Roman Łucarz. Udział w Narodowym Czytaniu był także okazją do odwiedzenia Żabna przez Poseł na Sejm RP Panią Annę Czech.

Tradycyjnie „Narodowemu Czytaniu” towarzyszyła w Żabnie akcja bookcrossingowa, czyli uwalniania książek, która sprawiła, że wiele „starych” książek znalazło nowych czytelników.

Warto wspomnieć, że wszyscy uczestnicy żabnieńskiej akcji czytania otrzymali pamiątkowy egzemplarz noweli z okolicznościową pieczęcią.

Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Para prezydencka, która sprawuje nad akcją honorowy patronat wybrała w tym roku do czytania 8 nowel. Oprócz „Katarynki”, „Orki” i „Mój ojciec wstępuje do strażaków” w całej Polsce czytane były: „Dobra pani”  Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”)  Henryka Rzewuskiego.

Więcej zdjęć na naszym profili na Facebooku https://www.facebook.com/pg/ckzabno/photos/?tab=album&album_id=2589175861117919