6 czerwca w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie odbył się koncert stanowiący uroczyste podsumowanie dotychczasowych działań realizowanych na terenie gminy Żabno w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji.

Matecznik Tradycji to projekt edukacyjny realizowany na terenie całego województwa przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Jest jednym z elementów projektu realizowanego w latach 2017 – 2020 pn. "Małopolska Szkoła Tradycji". W ramach projektu na terenie Gminy Żabno utworzone zostały trzy Mateczniki Tradycji – w Żabnie, Otfinowie i Bobrownikach Wielkich.

W żabnieńskim Mateczniku Tradycji  młodzież uczy się grać na heligonce, klarnecie, skrzypcach i kontrabasie. Te właśnie instrumenty wybrzmiały podczas koncertu. Gromkimi brawami każdy występ nagradzali rodzice i zgromadzona publiczność. Dumy ze swoich uczniów nie kryli też instruktorzy. Mistrzami, czyli nauczycielami gry są: Jan Wójcik (skrzypce), Gabriel Pęcak (klarnet), Ryszard Sroga (heligonka) i Kazimierz Talanda (kontrabas).

Wyjątkowy koncert młodych artystów swoją obecnością zaszczycili: Małgorzata Kalarus – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu oraz Stanisław Kusior – Burmistrz Żabna.