Po pierwsze dlatego, że był 18 i aby to podkreślić organizator nie zapomniał o urodzinowym torcie ze świeczkami; po drugie był wyjątkowy, bo zgłosiła się do niego rekordowa liczba uczestników – 235, co przełożyło się na 96 solistów i 22 zespoły. W tym roku szczególną uwagę poświęcono kolędom tradycyjnym w nowych aranżacjach oraz pastorałkom, nie zabrakło również znanych utworów o tematyce świątecznej.

 

Jak co roku, celem Konkursu było poszukiwanie młodych talentów wokalnych i instrumentalnych z całego regionu, a było w czym wybierać, bowiem w konkursie udział wzięli mieszkańcy takich miejscowości jak: Tarnów, Wierzchosławice, Radłów, Tarnowiec, Siemiechów, Brzesko, Poręba Radlna, Dębno, Wola Rzędzińska, Dąbrowa Tarnowska, Zaczarnie, Zalasowa, Maniów, Mikołajowice, Joniny, Rudka, Ryglice oraz Łęg Tarnowski, Otfinów, Gorzyce, Bobrowniki Wielkie, Nieciecza, Niedomice, Odporyszów, Sieradza i Żabno. 

Przesłuchania konkursowe trwały 2 dni – wszystkich wykonań wysłuchała Komisja Artystyczna, która pracowała w składzie: Paweł Mazur – jako przewodniczący oraz Barbara Marcinkowska i Kamil Patulski (szczegółowe wyniki dostępne są na stronie internetowej organizatora www.ck.zabno.pl).

Efektem pracy Komisji Artystycznej było 30 nagrodzonych solistów i 17 nagrodzonych zespołów. W koncercie zaprezentowało się 24 wykonawców, a wszystkim Laureatom zostały wręczone nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy, a dokonali patroni honorowi Konkursu – Burmistrz Żabna Stanisław Kusior (w jego imieniu – wiceburmistrz Zbigniew Lustofin) oraz Starosta Tarnowski – Roman Łucarz.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim rozśpiewanym uczestnikom konkursu za tak entuzjastyczne kultywowanie pięknej polskiej tradycji śpiewania kolęd, dziękujemy ich instruktorom za trud włożony w przygotowanie młodych artystów i mamy nadzieję, że w przyszłym roku w równie licznym gronie uda nam się zgromadzić, by wspólnie w Żabnie kolędować.