Zespół działa przy Gminnym Centrum Kultury. Powstał w 2008 roku.

40% bluesa tworzą:
Krzysztof Wójcik (wokal, gitara akustyczna)
Kamil Patulski (perkusja)
Jakub Skoczeń (gitara solowa)
Mateusz Łapa ( gitara basowa )
Arkadiusz Boryczka (gitara elektryczna).

 

Grupa ma w swoim dorobku mnóstwo zagranych koncertów na terenie całego kraju, a także kilka wydanych płyt demo. 40% bluesa supportowł takich wykonawców jak m.in. Ścigani, Wojtek Klich, Oddział Zamknięty, Brathanki i wielu innych.

Singiel "Czy pamiętasz ich" przez 5 tygodni utrzymywał się na I MIEJSCU listy „Demogram” radia RDN Małopolska.

Przez zespół na przestrzeni lat przewinęło się wielu wspaniałych muzyków. Na co dzień 40% bluesa współpracuje też ze znanymi muzykami polskiej sceny muzycznej takimi jak Wojtek Klich czy Paweł Mazur. Na swoim koncie zespół ma także koncerty zagrane wspólnie z Moniką Kuszyńską, Gabrielem Fleszarem, Gienkiem Loską, Sebastianem Riedlem, Andrzejem Krzywym czy z Agą Dyk.


Początkiem lipca 2016 r. zespół wydał swoją pierwszą płytę długogrającą „Niebo tylko dla Aniołów”. Znajduje się na niej 10 piosenek. Autorami ich są Krzysztof Wójcik (słowa i muzyka) i Kamil Patulski (muzyka).

Utwór „Ruszam w drogę” nagrany wspólnie z Wojtkiem Klichem znalazł się na pierwszym miejscu Majowego Plebiscytu „Grajmy Swoje” Radia RDN Małopolska w 2017 r.

Zespół otrzymał także Nagrodę Burmistrza Żabna „Poza horyzont” za pracę twórczą, zaangażowanie w rozwój sceny muzycznej w Żabnie, wspieranie wydarzeń gminnych oprawa muzyczną oraz promocję regionu żabnieńskiego.

W 2019 r. zespół nagrał swoją drugą płytę "40% bluesa i Przyjaciele. Ruszam w drogę".

Aktualnie zespół nieustannie koncertuje i tworzy nowy, autorski materiał.