Burmistrz Żabna oraz Gminne Centrum Kultury w Żabnie przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej  - odział w Krakowie zapraszają na uroczyste obchody 80. rocznicy likwidacji getta w Żabnie w ramach Aktion Reinhard.

W programie wydarzeń:

godz. 16:00 (zbiórka przy GCK w Żabnie)

-Śladami żabnieńskich Żydów - spacer z przewodnikiem Pawłem Domańskim,

w programie m.in. wejście na Cmentarz Żydowski

godz. 16:30 (skrzyżowanie ul. 3 Maja i ul. Tarnowskiej)

- odsłonięcie tablicy upamiętniającej żydowskich mieszkańców Żabna i okolic, wywiezionych z getta żabnieńskiego w 1942 r. do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu oraz zamordowanych przez Niemców na terenie Małopolski

- otwarcie wystaw plenerowych: "Aktion "Reinhardt" 1942–1943" oraz "Zagłada Żydów europejskich" udostępnionych przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział

godz. 17:30 (GCK w Żabnie, ul. W. Jagiełły 16)

- koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Klezmorim Trio

- "Jorcajt" -otwarcie wystawy fotografii Marcina Głuszka

Koncert zespołu Klezmorim Trio odbędzie się w ramach projektu „Koło kultury", finansowanego przez Województwo Małopolskie w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt realizowany jest w 2 gminach subregionu tarnowskiego przez: Gminne Centrum Kultury i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Żabnie oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Radłowskie Forum Rozwoju. Patronat honorowy nad projektem sprawują: Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski, Burmistrz Radłowa - Zbigniew Mączka i Burmistrz Żabna – Marta Herduś.