„600 lat Parafii pw. Ducha Świętego w Żabnie” to tytuł okolicznościowej wystawy w Galerii „Rozmaitości” Gminnego Centrum Kultury w Żabnie.

Na wystawie zaprezentowano pamiątki, przedmioty oraz dokumenty z historii parafii i życia religijnego mieszkańców Żabna.

Eksponaty pochodzą z Izby Pamięci "Ostatnie takie galicyjskie" oraz z archiwów kościelnych. Znajdują się tu m.in. zabytkowe ornaty, rzeźby ze starych kapliczek oraz kronika parafialna spisywana od końca XIX w., mszał z 1923 r. i przedwojenny inwentarz parafialny.

Na wystawie przybliżono również sylwetki ostatnich pięciu proboszczów oraz innych księży służących w żabnieńskiej parafii.

Ekspozycję wzbogacają wielkoformatowe, archiwalne fotografie przedstawiające kościół w I połowie XX w.

Dla zwiedzających wystawę przygotowano również prezentację „Parafia Żabno oczami i duszą ks. Janusza St. Pasierba” przygotowaną z okazji jubileuszu parafii przez Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Żabna Krzysztofa Wójcika.

Wystawa będzie czynna do końca sierpnia. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 18:00.