W piątek 11 lutego w Gminnym centrum kultury w Żabnie odbył się III Festiwal Piosenki Harcerskiej im. płk. hm. Jerzego Pertkiewicza. Organizatorami wydarzenie byli: Gminne Centrum Kultury w Żabnie i Hufiec ZHP Tarnów.

 

 

 

 

Patronem festiwalu został pułkownik harcmistrz Jerzy Pertkiewicz - żołnierz kampanii wrześniowej i Armii Krajowej, Harcerz Rzeczypospolitej, Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. Wśród gości obecnych w tym dniu w Centrum Kultury byli: Zygmunt Pertkiewicz – syn pułkownika Jerzego Pertkiewicza, ,  Marcin Chorązki  – główny specjalista w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Krakowie, Jan Baster – emerytowany zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie oraz patroni honorowi Festiwalu: Burmistrz Żabna Marta Herduś, zastępca Burmistrz Żabna Piotr Broda i Starosta Tarnowski Roman Łucarz. 

Siedem drużyn harcerskich i jeden zespół szkolny rywalizowało w trzech kategoriach. Najlepszymi okazali się: „DŻOKEJE” z 18 TDSH ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Wierzchosławicach – Dwudniakach, zespół „LUCE” z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Ilkowicach oraz „Szczepkowskie dziewczyny” z II Szczepu Harcerskiego „Orlęta” ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnowie. Zostali oni laureatami nagród Grand Prix w swoich kategoriach. 

Ponadto nagrodzeni zostali:

w kategorii „harcerze i uczniowie w wieku 10-13 lat:

I miejscem – „Pasjonatki i On” z 51 TDH „Pasjonaci” z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej

II miejscem ex aequo 23 TDH ze Szkoły Podstawowej w Pleśnej i „Pędziwiatry” z 5 TDH ze Szkoły Podstawowej w Żabnie

W kategorii „harcerze starsi i uczniowie w wieku 14-15 lat” przyznano ex aequo I miejsce dla zespołu „Młody las” z 10 TDH z Publicznej szkoły Podstawowej w Bistuszowej i zespołu „Raban Kraków” z 369 KDSH Hufiec ZHP Kraków Nowa Huta.

Wszystkie zespoły uczestniczące w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Nagrody ufundowali patroni honorowi festiwalu Burmistrz Żabna i Starosta Tarnowski oraz Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie. Laureaci nagród grand prix otrzymali dodatkowo statuetki. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w 3. Festiwalu Piosenki Harcerskiej w Żabnie.