Wyjątkowy spektakl muzyczny mieli okazję obejrzeć zgromadzeni w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie. 24 listopada Teatr „Mumerus” z Krakowa wraz z zespołem „Strojone” zaprezentował spektakl „Pieśń gminna” w reż. Wiesława Hołdysa.

To oryginalne widowisko muzyczne zrealizowane zostało w ramach Nagrody Województwa Małopolskiego "Ars Quaerendi" za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury.

Akcja spektaklu rozgrywała się w nieokreślonym polskim mieście. Tutaj, w szemranej piwnicy bandyci i ich ofiary snuli muzyczne opowieści o zbrodniach wszelkiej maści, krwawych, makabrycznych, groteskowych. W owej historii zbrodni wybrzmiały lwowska bałaka, gwara warszawska czy rzeszowska pieśń ludowa, które spajały fragmenty ballad Adama Mickiewicza.

Spektakl został ciepło przyjęty przez żabnieńską publiczność, która nagrodziła aktorów gromkimi brawami.