Gminne Centrum Kultury w Żabnie zaprasza na spektakl muzyczny „Pieśń gminna” w wykonaniu Teatru Mumerus i zespołu Strojone, który odbędzie się 24 listopada o godz. 18:00 w sali widowiskowej GCK.  Wstęp jest wolny.

 

 

 

 

Autorem scenariusza i reżyserem widowiska jest Wiesław Hołdys.

Teatr Mumerus wraz z wokalistkami grupy Strojone wychodzą z tradycyjnej kultury ludowej na spotkanie z folklorem miejskim. Przestrzenią muzycznego spektaklu jest polskie miasto ostatniego stulecia. Tutaj, w szemranych zaułkach bandyci i ich ofiary snują opowieść o zbrodniach. Tutaj pieśń wędrownego dziada przeistacza się w miejską balladę, wieść gminną. Pieśń Gminną. 

W owej historii zbrodni na równi wybrzmiewają lwowska bałaka, gwara warszawska czy rzeszowska pieśń ludowa. Przeplatające się miejskie legendy i wiejskie pogłoski, spajają fragmenty Mickiewiczowskich ballad. Zestawienie tych – zdawać by się mogło – tak różnorodnych opowieści, ukazuje ich wspólną genezę. To pieśń wędrownego lirnika, z ust którego wypływa historia niesiona od wsi do wsi lub od ulicy do ulicy. 

Spektakl zrealizowany został w ramach Nagrody Województwa Małopolskiego "Ars Quaerendi" za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury.

Spektakl dozwolony jest dla widzów od lat 16.