Zespół Folklorystyczny "Bobrowianie" istnieje od ponad 30 lat. Swoją działalnością prezentuje tradycje regionu oraz promuje miejscowość Bobrowniki Wielkie, a tym samym gminę Żabno.

Zespół na kilka lat przerwali swoją działalność. Od 2008 roku w nowym składzie działa już nieprzerwanie. Jego członkami są w większości dzieci, a są one już wnukami tancerzy pierwszego składu. Zespół Folklorystyczny "Bobrowianie" liczy teraz około 50 osób, które występują w 2-ch grupach dziecięcych, grupie młodzieżowej oraz żeńskiej grupie śpiewaczej. Zespół nawiązał współpracę z kapelą "Pastuszkowe Granie" ze Szczurowej.

Mimo niedługiego stażu, odznaczony został już wieloma wyróżnieniami na konkursach i przeglądach takich jak: Przeglądy Folklorystyczne Małopolski, Przeglądy Zespołów Folklorystycznych "O Krakowski Wianek" w Szczurowej, czy Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych "Krakowiaczek” w Łoniowej.

Zespół często prezentuje się podczas różnorodnych uroczystości w Gminie Żabno. Jego występy, w oryginalnych kolorowych strojach, są zazwyczaj uzupełnieniem prezentowanych regionalnych wyrobów, bobrowskich wędlin i kuchni, promujących sołectwo.

Opiekę artystyczną nad Zespołem Folklorystycznym „Bobrowanie” sprawuje Gminne Centrum Kultury w Żabnie. Siedzibą zespołu i miejscem, gdzie odbywają się próby jest budynek Centrum Kulturalnego Wsi Bobrowniki Wielkie.